MLM to specyficzna forma marketingu, przez wiele osób niesłusznie kojarzona z piramidami finansowymi.
Oczywiście, nie wszystkie firmy, które twierdzą, że działają na zasadach marketingu sieciowego, faktycznie funkcjonują w uczciwy sposób.
Niekiedy jest to doskonała forma kamuflażu ich nieuczciwej działalności. Bywa, że pracownicy takich firm wcale nie zdają sobie sprawy z tego, dla kogo pracują i jak wygląda system zarabiania pieniędzy i chętnie zapraszają kolejnych członków rodziny, czy znajomych do budowania struktury.
W jaki sposób można odróżnić MLM od piramidy finansowej, aby nie dać się oszukać?
MARKETING SIECIOWY
Bardzo trudno jest dzisiaj znaleźć firmy, które faktycznie działają zgodnie z zasadami marketingu sieciowego.
Często są jedynie otoczką dla piramidy finansowej. Warto wiedzieć przede wszystkim, że w prawdziwym MLM zysk powinien zawsze pochodzić z zewnątrz i być rozdzielany pomiędzy wszystkich członków struktury, dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku normalnych zakupów w zwykłym sklepie.
Każdy system sprzedażowy działa nieco na zasadzie piramidy i ma jej strukturę. Wynika to z tego, że zarobić musi wytwórca, dystrybutor, a na końcu również sprzedawca.
Podobnie wygląda to w przypadku MLM:
- zysk otrzymuje sprzedawca,
- osoba znajdująca się w strukturze nad nim,
- kolejne osoby ze struktury lub sama firma.
W przypadku faktycznego Biznesu MLM zysk pochodzi zawsze z zewnątrz, prosto od klienta.
Niezwykle często bowiem zachodzi konieczność wykupienia tak zwanego „pakietu startowego” lub książek, czy innych towarów. Wówczas to osoba rejestrująca się do struktury płaci osobom, które znajdują się nad nią.
Jeżeli rzekomy MLM oferuje również plany sprzedażowe, które trzeba realizować – również jest to tylko kamuflaż do prawdziwej działalności. Sprzedawcy najczęściej na koniec okresu rozliczeniowego sprzedają produkty sami sobie lub swojej rodzinie, aby tylko osiągnąć zyski.
Zwykle firmy oferujące minimalne plany sprzedażowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że osoby znajdujące się na najniższym szczeblu struktury towary będą sprzedawać same sobie i zasilać wszystkie jej poziomy, a sprzedaż wcale nie wyjdzie na zewnątrz.
Kolejną cechą, która charakteryzuje prawdziwy MLM jest to, że zawsze oferuje on prawdziwe towary, które faktycznie przedstawiają wartość.
Osoba, która sprzedaje taki towar – na przykład książkę, kosmetyk, czy nawet kredyt bankowy, zyski przekazuje firmie, a ta dzieli się z nią odpowiednią ich częścią. Nie ma w tym nic dziwnego, a wiele z tych firm funkcjonuje również online.
Najważniejszym aspektem MLM-ów jest to, że nikt nie powinien na nich tracić, niezależnie od tego na jakim poziomie struktury się znajduje. Ponieważ sam nie inwestuje i nie musi kupować pakietów startowych, nie może też stracić. Może jedynie nie zyskać w danym miesiącu określonej ilości środków.
Członkowie piramid finansowych muszą się liczyć z dużo większym ryzykiem, ponieważ sami dokonują konkretnych inwestycji (w szczególności ci znajdujący się na najwyższych poziomach).
Piramida finansowa
Piramidy finansowe mają taką samą strukturę organizacyjną, jak MLM, czyli piramidalną.
Podstawową różnicą jest jednak to, że w ramach piramidy jej członkowie ponoszą konkretne inwestycje. Jak wspomniano powyżej, często wymagany jest zakup pakietu startowego, konkretnej ilości produktów w miesiącu lub opłacalnie materiałów szkoleniowych lub często nie ma tutaj nawet żądnego produktu lub produkt bardzo niskiej jakości.
Nie jest ważny sam cel, ale to, aby wpłacać pieniądze do struktury.
W piramidach finansowych niezwykle ważne jest zdobywanie nowych członków, ponieważ to oni stanowią źródło realnych zysków. Faktycznie, można w takiej firmie sporo zarobić, jednak zawsze są to pieniądze kolejnych członków, którzy kupują takie pakiety lub produkty, a nie klientów z zewnątrz, którzy faktycznie zainteresowani są konkretnym produktem.
Kiedy jednak suma wypłat przekroczy sumę wpłat w danym okresie – pojawia się problem, ponieważ cała struktura pada i wszyscy pozostają z niczym.
Celem funkcjonowania takiej piramidy jest więc osiąganie jak najwyższych wpłat depozytowych i wydłużenie w czasie działania takiej firmy. Jej członkom i założycielom wcale nie zależy na sprzedaży, czy zwiększaniu kapitału firmy.
Jedyną osobą, która zyskuje w przypadku takiej piramidy jest zawsze jej twórca, ponieważ on pobiera procent od wpłat dokonywanych przez wszystkich kolejnych członków.
Co ciekawe, zazwyczaj piramida charakteryzuje się tym, że działa w oparciu o wirtualne środki finansowe. Gdyby każdy jej członek chciał w danym momencie wypłacić swoje zyski – piramida upada, ponieważ pieniądze te faktycznie nie istnieją.
Podsumowanie
Nie zawsze łatwo znaleźć firmę, która faktycznie funkcjonuje jako MLM, tym bardziej, że duża część osób szuka łatwego i szybkiego zarobku. Te osoby zazwyczaj trafiają naukryte piramidy finansowe.
Na pewno trzeba zwracać uwagę na to, czy produkt faktycznie ma realną wartość i jest pożądany.
Najlepiej wystrzegać się firm, które zmuszają do dokonywania jakichkolwiek inwestycji już na starcie w jakieś pseudo produkty i realizowania miesięcznych planów sprzedażowych. Zazwyczaj bowiem więcej się do takiego interesu dokłada własnych środków, niż można czerpać zysków.
Przejdź teraz do kolejnego etapu i zobacz jak połączyć PRAWDZIWY BIZNES MLM z POTĘGĄ Internetu:
Kliknij tutaj i zobacz jak to działa>>